ads

Sunday, December 23, 2018

CCC-Grand Island recognizes midyear graduates - Grand Island Independent

Central Community College-Grand Island recognized 132 midyear graduate candidates Dec. 11 at a reception held in their honor.

Stu Williams, a biological sciences instructor at CCC-Grand Island, was the keynote speaker. Other speakers were Dr. Marcie Kemnitz, campus president, and Cheri Beda, college alumni director.

December graduates are:

Associate of Applied Science Degree

AURORA: Michelle Bjorkman, business administration, and Donald Adams, paramedicine

CENTRAL CITY: Jessica Brandenburg and Michelle Hay, business administration

COZAD: Nathan Simpson, business administration, and Linda Williams, paramedicine

FULLERTON: Jordan Stanczyk, business administration

GILTNER: Kimberla Eastman, drafting and design technology

GRAND ISLAND: Shelly Anderson, Herson Castaneda, Samantha Mason, Benjamin Pfeifer, Lance Reimers, Lauren Umshler, Alannah Weiss and Hanna Whitt, business administration; Todd Kindall, Gabriel Medrano, Jose Reyes and Moises Zumaya, drafting and design technology; Marlene Hernandez and Claire Hiegel, early childhood education; Guadalupe Ayala, Kara Green, Cecelia Grotz, Stephanie Massing, Heather Redding and Sonia Robles, human services; Bruce Killham, information technology and systems; and Taylor Marquez, occupational therapy assistant

GREELEY: Melissa Kerrigan, criminal justice

HAZARD: Julie Otte, business technology

KEARNEY: Christian Best, Abigail Lewis and Kayla Magee, business administration; Dustin Bellinger, business technology; Nancy Munoz, criminal justice; Jordan Lawn, early childhood education; Olivia Prentice, human services; Mikayla Brauer and Tarren Policky, information technology and systems; and Andrew Mihm, media arts

LEXINGTON: Stephanie Wenburg, business administration

MINDEN: Chandra Smith, drafting and design technology

ORD: Kelsey Bruha, business administration

OVERTON: Joseph Renderos, criminal justice

PALMER: Naomi Vogt, early childhood education

SILVER CREEK: Haley Rezac, health information management services

ST. LIBORY: Paul Rogers II, information technology and systems, and Harvey Langrehr, paramedicine

WAYNE: Tessa Moser, health information management services

WOOD RIVER: Eric Nielsen, business administration; Cassidy Weiss, early childhood education; Janeen Edwards, information technology and systems; and Christopher Bond, paramedicine

YORK: Brenda Larson, business administration

MANHATTAN, KAN.: Cadie Grim, business administration

Associate of Arts Degree

AURORA: Leigha Spencer

DANNEBROG: Kaylee Gibson

ELM CREEK: Austin Fraser

ELWOOD: Bettina Jones

GRAND ISLAND: Kathryn Durand, Angelica Guerrero, Franceska Hartley, Cheyenne Hillman, Katherine Hixon and Thomas Ruvalcaba

GREELEY: Sidney Wood

KEARNEY: Colton Penny

OXFORD: Alexander Eman

WESTERN: Zachary Delord

Associate of Science Degree

GRAND ISLAND: Jonathan Lenz and Brianna Rodriguez

HASTINGS: Jeffery Hergenreder

KEARNEY: Hunter Kramer, Jacob Martenson and Isai Rangel

LEXINGTON: Leslie Portillo

MINDEN: Josiah Heun

Associate Degree in Nursing

GERING: Jada Huck

GRAND ISLAND: Angela Meister

HASTINGS: Charlotte Barrientez and Brittani Hergenreder

KEARNEY: Beth Mullen

ALDA: Zachariah Brockman, drafting and design technology

AURORA: Malena Wire, business administration

AXTELL: Michael Briseno, information technology and systems

CAIRO: Jared Plejdrup, advanced manufacturing design technology

CEDAR RAPIDS: Susan Esch, business administration

CENTRAL CITY: Gina Pickinpaugh, business administration

COLUMBUS: Ashley Hellbusch, health information management services

COZAD: Tiffany Osburn, health information management services

ELM CREEK: Richard Kennedy, advanced manufacturing design technology, and Rachel Dallmann and Michelle Matson, business administration

GLENVIL: Jessica Tonniges, business administration

GRAND ISLAND: Abdel Bruguera, Kyle Clark, Lisa Detlefsen, Salvador Ferrero, Mary Jones, Marvin Lazo, Aaron Liess, Kellie Lonnemann, Rachel McIntosh, John Molina, Ivan Paiz, Elizabeth Ramirez, Reyna Romero and Susanne Zavodny, business administration; Ashley Williams, criminal justice; Megan Supencheck, health information management services; Brayden Adair, Sean Place, Arlix Sorto and Jeremiah Zoucha, information technology and systems; and Hamza Mohamed, welding technology

KEARNEY: Austin Fuehrer and Andrew Marshall, advanced manufacturing design technology; Cody Bailey and Kaylie Johnson, business administration; and Joni Case and Jennifer Lawless, health information management services

LEXINGTON: Kimberly Ramos, business administration; Priscila Juarez, business technology; and Ranae Lux, early childhood education

LINCOLN: Christina Gomez and Kerri Weidner, health information management services

OMAHA: Kara Anderson, business administration

ORLEANS: Jessica Martin, business administration

PLEASANTON: Amanda Baillie, business administration

ST. LIBORY: Emily Schwartz, business administration

ST. PAUL: Tasha Jones, business administration, and Skyenne Mach, early childhood education

YORK: Emmy Anderson, practical nursing

YPSILANTI, MICH.: Lydia Field, health information management services



http://bit.ly/2QQaW6I

No comments:

Post a Comment

Obaseki tasks secondary school teachers on ICT-oriented teaching method - THISDAY Newspapers

…as Post-primary Education Board trains teachers on Coding, others   Edo State Governor, Mr Godwin Obaseki, has charged teachers in seconda...